اخبار و مقالات

نقد کتاب تختخوابت را مرتب کن

کتاب تختخوابت را مرتب کن

معرفی کتاب تختخوابت را مرتب کن

معرفی کتاب تختخوابت را مرتب کن اثری از ویلیام اچ مک‌ ریون ژنرال بازنشسته‌ی ارتش آمریکا و شامل ده درس بنیادین برگرفته از تجارب عجیب و سخت او در دوران خدمتش در ارتش است. این ده فصل که برگرفته از سخنرانی مک‌ریون در دانشگاه تگزاس در آستین در سال ۲۰۱۴ است، با استقبال قابل‌توجهی مواجه شده است. استقبالی که از خود دانشگاه و برخلاف تصور مک‌ریون آغاز شد.

درباره کتاب تختخوابت رو مرتب کن

کتاب تختخوابت را مرتب کن نوشته‌ی «ویلیام مک‌ریون»، ژنرال بازنشسته‌ی ارتش آمریکا است. کتابی در حوزه‌ی موفقیت و خودیاری که در ده فصل تالیف شد و ده درس اصلی مک‌ریون برای زندگی را در خود جای داد. درس‌هایی که بسیاری از آن‌ها از دل رخداد‌ها و حوادث سخت و بعضا کشنده‌‌ای که مک‌ریون تجربه کرد، برآمد. درس‌هایی بعضا در شرف مرگ، که حامل خالص‌ترین و اصیل‌ترین افکار و احساسات انسانی است، چرا که در زیر سایه‌ی سنگین مرگ، کسی جز به زندگی فکر نمی‌کند، تظاهر و بازی با الفاظ رنگ می‌بازد و اندیشه در خالص‌ترین حالت خود شکل پیدا می‌ کند. این خلوص را با خواندن کتاب و در جای‌جای آن احساس کرده و لذت برآمده از آن را که بی‌مانندترین لذات است، درک خواهید کرد. کتاب تخت خوابت رو مرتب کن که در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک‌تایمز قرار گرفته، به‌دست «حسین گازر» به فارسی برگردانده شده و به‌همت انتشارات «کتاب کوله‌پشتی» در اختیار مخاطبان فارسی‌زبان قرار گرفته است.

این کتاب با وجود حاصل آمدن از تجاربی سخت و جانگاه، کتابی پیچیده و غریب نیست. درسی که از آن تجربه‌های غریب به دست آمده، اتفاقا بسیار ساده است و با جان آدمی قرابتی بسیار دارد؛ از این‌رو برای درک آموزه‌های این کتاب، تنها کافی‌ست با آن همراه شوید. درس‌هایی آسان که از تختخواب آغاز می‌شود. ساده‌تر از این احتمالا نمی‌توان شروع کرد و طرفه این‌که موثرتر از این نیز احتمالا نمی‌توان توصیه‌ای یافت. ده درس کتاب که در قالب ده فصل ارائه شده است، در عین تفاوت و مجزا بودن، مجموعه‌ای به‌هم‌پیوسته و الهام‌بخش را تشکیل داده‌اند.

خواندن کتاب تختخوابت را مرتب کن را به چه کسانی پیشنهاد می‌ کنیم؟

خواندن این کتاب را به طرفداران ژانر موفقیت و خودیاری پیشنهاد می‌کنیم.

چرا باید کتاب تخت خوابت رو مرتب کن را بخوانیم

«تختخوابت را مرتب کن» چکیده‌ی یک عمر فعالیت در ارتش و تجربه‌های سخت و پرچالش و تعمقات نویسنده‌ی آن است. کتابی کوتاه که تماما از تجربه و عمل برآمده و با شعارهای توخالی و زرد تفاوت دارد. خواندن این کتاب جذاب و دل‌نشین با توجه به صفحات نه‌چندان پرتعدادش وقت چندانی از مخاطب نخواهد گرفت و بسیار به او خواهد افزود.

کتاب تختخوابت را مرتب کن

معرفی کتاب تختخوابت را مرتب کن

درباره ویلیام اچ مک ریون

ویلیام هری مک‌ریون دریاسالار بازنشسته‌ی نیروی دریایی ایالات متحده است. او در ششم نوامبر سال ۱۹۵۵ در کارولینای شمالی به دنیا آمد. پدرش افسر نیروی هوایی بود. خانواده‌ی مک‌ریون در کودکی او به تگزاس نقل مکان کرده و در سن‌آنتونیو ساکن شدند. مک‌ریون در دبیرستان تئودور روزولت تحصیلاتش را ادامه داد و پس از اتمام آن وارد دانشگاه تگزاس شد. مک‌ریون در سال ۱۹۷۷ مدرک لیسانس خود را در رشته‌ی روزنامه‌نگاری گرفت. او دوره‌ی فوق‌لیسانس خود را در دانشکده‌ی نیروی دریایی گذراند. مک‌ریون از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ به‌عنوان نهمین فرمانده مرکز فرماندهی عملیات ویژه‌ی ایالات متحده خدمت کرد. او همچنین اولین مدیر مرکز هماهنگی نیروهای عملیات ویژه‌ی ناتو است.

آخرین مأموریت مک‌ریون در ارتش آمریکا، فرماندهی تمامی نیروهای عملیات ویژه بود. مک‌ریون پس از ۳۷ سال خدمت در نیروی دریایی ارتش ایالات متحده در سال ۲۰۱۴ بازنشسته شد. او پس از بازنشستگی از نظام، در دوره‌ای به ریاست دانشگاه تگزاس رسید. مک‌ریون یکی از منتقدان سیاست‌های داخلی و خارجی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا بود. این ژنرال بازنشسته، نویسندگی را نیز تجربه کرده و تجارب خود را در قالب پرفروش‌ترین کتاب خود با عنوان «تختخوابت را مرتب کن» منتشر کرده است.

همه‌ چیز از تختخواب شروع می‌ شود

کتاب تختخوابت را مرتب کن اثر ژنرال مک‌ریون مانند روز هر فرد، از تختخواب آغاز می‌ شود. او مثل دیگر بخش‌ های کتاب از تجارب خود در ارتش الهام گرفته و آن‌ ها را باز می‌گوید؛ از اهمیت یک اتفاق ساده که شاید پیش‌پاافتاده به نظر آید، اما می‌تواند تمام روز آدمی را تحت تاثیر خود قرار دهد.

نظم، انضباط و توجه به جزئیات از اولین قدم‌ها باید آغاز شود تا به کل روز تسری پیدا کند. نظم در کار و کنترل امور شخصی و کاری نیز به‌راحتی از دست انسان خارج می‌شود. توجه به جزئیات از اولین لحظه‌ی بیداری نقشی تعیین‌کننده دارد. از دست دادن اولین فرصت برای به قاعده حرکت کردن و به نظم آمدن، بعید نیست معادل از دست دادن کل بازی باشد. ازاین‌رو ژنرال عنوان بسیار هوشمندانه‌ای را برای درس اول خود و فصل اول کتاب انتخاب کرده است: «کار امروز به فردا مگذار». چه‌بسا توجه به جزئیات که نشان از اهمیت دادن به ارزش هر لحظه‌ی زندگی دارد، انسان را از مخوف‌ترین گرداب‌ها نجات دهد. انگیزه‌های معجزه‌گر را باید از اتفاقات ساده پیدا کرد و پیدا نیز می‌توان کرد. انگیزه‌ای که در سیاه‌ترین لحظات آدمی را حفظ می‌کند، همان‌گونه که مک‌ریون گفته: «در نبردها سربازان می‌میرند، خانواده‌ها داغدار می‌شوند و روزها، طولانی‌تر و پراضطراب می‌شوند. شما دنبال چیزی هستید که تسلای خاطرتان باشد؛ چیزی که انگیزه‌ی شروع روزی جدید را در شما بیدار کند و بتواند حسی از غرور را در این دنیایی که گاهی به زشتی می‌گراید، در شما به وجود بیاورد».

کتابی که متنوع است

کتاب تختخوابت را مرتب کن مانند سفره‌ای رنگارنگ است که از هر طعم و بوی جذابی در آن به چشم می‌آید. عنوان‌ فصل‌های ده‌گانه‌ی کتاب گویای این حقیقت است. پس از فصل اول که اسم کتاب نیز از آن گرفته شده، با فصل‌هایی روبه‌رو می‌شویم که هر کدام به‌تنهایی درسی برای زندگی و توشه‌ای برای حرکت در پستی و بلندی‌های مسیر موفقیت است. از فصل دوم با عنوان «تو به تنهایی از عهده‌اش برنمی‌آیی» که به اهمیت بنیادین داشتن همسفر و همراه در زندگی اشاره می‌کند، تا فصل سوم کتاب که در اهمیت وسعت قلب و ظرفیت بی‌‌بدیل انسان بر فائق آمدن به محدودیت‌های شخصی است. مک‌ریون اراده‌ی انسان را از هر مانع و محدودیتی والاتر می‌داند. او این درس را از لحظه لحظه‌ی حضور در ارتش گرفته و به‌خصوص در مواقع حساس و پرخطر با جانش آن را دریافته است. اراده‌ی انسان از هر پیش‌فرضی قوی‌تر است و مک‌ریون این حقیقت را نه از کتاب‌ها بلکه در عمل و بعضا در لحظات نزدیک با مرگ گرفته است. هر فصلی از کتاب ارزش خوانده‌شدن و چندبار خوانده‌ شدن دارد که با توجه به حجم کم کتاب، سخت نه که بسیار دلپذیر است.

عنوان‌های ده فصل کتاب تخت خوابت را مرتب کن

برای دریافتن تنوع عناوین کتاب و کاربردی و دل‌پذیر بودن آن‌ها بهترین روش، نام بردن از عناوین این ده فصل است.«کار امروز به فردا مگذار»، «تو به‌تنهایی از عهده‌اش برنمی‌آیی»، «تنها چیزی که مهمه، وسعت قلب شماست»، «زندگی عادلانه نیست-به مسیرت ادامه بده»، «شکست باعث قوی تر شدن شما می‌شه»، «باید جسارت زیادی داشته‌ باشی»، «در برابر زورگوها بایستید»، «در موقعیت درست قرار بگیرید»، «به دیگران امید بدهید»، «هرگز تسلیم نشو» عنوان ده فصل کتاب تخت خوابت را مرتب کن است.

ترجمه‌ های فارسی کتاب

معرفی کتاب تختخوابت را مرتب کن، با توجه به استقبالی که از آن به‌عمل آمده، چندبار به فارسی برگردانده شده است. این کتاب با عنوان‌های بعضا متفاوتی توسط برخی مترجمان از جمله «حسین گازر» (نشر کتاب کوله‌پشتی)، «ساقی اکبری» (نشر الینا)، «فاطمه فراهانی» (نشر سبکتو)، «مهدی عزیزی» (نشر میلکان) و «بامداد صالحی» (نشر رخداد کویر) به فارسی ترجمه شده است. «تختخوابت رو مرتب کن»، «رختخوابت را مرتب کن»، «رختخوابت رو جمع کن» و «تختت را آنکادر کن» از جمله عناوینی هستند که مترجمان ایرانی برای این کتاب برگزیده‌اند.

کتاب تختخوابت را مرتب کن

معرفی کتاب تختخوابت را مرتب کن

کتاب تختخوابت را مرتب کن چند صفحه است؟

انتشارات کتاب کوله پشتی این کتاب را در ۱۰۴ صفحه منتشر کرده است.

برشی از معرفی کتاب تختخوابت را مرتب کن

«در برهه‌هایی از زندگی، همگی با لحظه‌ی تاریکی روبه‌رو می‌شویم. اگر این لحظه‌ی از دست دادن یکی از افرادی که عاشقش هستید نباشد، در این صورت چیز دیگری روحیه‌ی شما را خرد می‌کند و به تفکر در زندگی وا می‌دارد. در آن لحظه تاریک و سرد، به درون خود رجوع کنید و بهترین خود باشید.»

«هیچ‌یک از ما از لحظات دردناک زندگی در امان نیستیم. مثل آن قایق پارویی کوچک که اساس تمرینات دوره‌ی نیروی دریایی ما بود، لازم است که همه‌ی ما گروهی از افراد خوب و درست را برای رسیدن به مقصد زندگی در کنار خود داشته باشیم. شما به تنهایی از پسِ پارو زدن برنمی‌آیید. کسی را پیدا کنید تا زندگی خود را با آن قسمت کنید. تا جایی که امکان دارد دوست پیدا کنید و هرگز فراموش نکنید که موفقیت شما در گرو دیگران است.»

«سرهنگ دوم ارتش که مسئول ماموریت آزادسازی بود، به من اطلاع داد که باید حمله‌ی خطرناکی را در روز انجام دهند. بدتر از همه این بود که تنها راه برای انجام موفق عملیات فرود سه هلیکوپتر نیروی نجات در میان آن محوطه‌ی کوچک بود. ما در مورد گزینه‌های دیگرِ تاکتیکی صحبت کردیم ولی سرهنگ دقیقا درست می‌گفت؛ اگر شانس غافلگیر کردن دشمن را داشته باشید، بهتر است شبانه برای عملیات نجات اقدام کنید، ولی این بار اینگونه نبود و اگر نمی‌جنبیدیم گروگان‌ها جابه‌جا و یا کشته می‌ شدند.

من ماموریت را تایید کردم و ظرف چند دقیقه، نیروی نجات سه هلی‌کوپتر شاهین سیاه را اعزام کرد و در مسیر محوطه‌ی گروگان‌گیری مستقر شدند.»

معرفی نویسنده ویلیام. اچ. مک‌ریون

ویلیام اچ مک ریون بازنشسته‌ی نیروی دریایی ایالات متحده است که در ۶ نوامبر ۱۹۵۵ در پاین‌هرست در کارولینای شمالی متولد شد. پدرش یک افسر نیروی هوایی بود و خانواده‌اش در کودکی ویلیام به تگزاس نقل مکان کردند. مادر مک ریون در تگزاس به دنیا آمده بود و خود مک ریون نیز به شدت به این ایالت احساس تعلق می‌کرد.مک ریون جوان در سیزده‌سالگی غواصی را آغاز کرد. او که یک ورزشکار مشتاق بود، علاوه بر غواصی، فوتبال نیز بازی می‌کرد. با توجه به سابقه‌ی نظامی پدرش و همچنین دوستان خانوادگی، کار در ارتش چیزی بود که مک ریون همیشه مد نظر داشت. پس از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان در تگزاس، او با بورسیه‌ی تحصیلی وارد دانشگاه تگزاس در آستین شد و به نیروی دریایی ROTC پیوست. پس از کاوش در دوره‌های پیش‌پزشکی و حسابداری، او یک شغل مناسب به عنوان روزنامه‌نگار پیدا کرد.

مک ریون از نوشتن لذت می‌ برد و آموزش ارتباطات را در حرفه‌ی نظامی خود بسیار مفید می‌دانست.ویلیام اچ مک‌ ریون با آغاز خدمت در نیروی دریایی، به برنامه‌ی آموزشی SEALs (گروه‌های دریایی، هوایی و زمینی)، برنامه‌ی ویژه‌ی نیروهای نخبه دست یافت. SEAL ها برای کار در تمام محیط‌ها (دریا، هوا و زمین) در شدیدترین شرایط آب‌وهوایی آموزش می‌بینند. مک ‌ریون ورزشکار به خواسته‌ های سخت‌گیرانه‌ی تمرین‌های SEAL عمل کرد، فرآیندی که خود او آن را «عمر انباشته‌شده در شش ماه» می‌خواند.پس از اتمام آموزش پایه‌ی انهدام زیر آب SEAL، مک ریون به تیم تازه‌تاسیس SEAL Six ملحق شد. به این ستوان جوان یک جوخه برای فرماندهی داده شد،

اما او خیلی زود با فرمانده‌ی تیم، ریچارد مارسینکو، دچار مشکل شد، شیوه‌های رهبری آن‌ها با یکدیگر تضاد پیدا کرد و مک ریون از این سمت عزل شد. در مواجهه با این شکست، ستوان جوان می‌توانست ادامه‌ی کار دریایی خود را خارج از برنامه‌ی SEAL دنبال کند، اما او مصمم بود خود را ثابت کند. او به تیم SEAL Four ملحق شد و در آن‌جا فرماندهی یک جوخه‌ی کامل به او داده شد. مک ریون در موقعیت جدید خود به موفقیت دست یافت. در اواسط دهه‌ی ۱۹۸۰، دولت رونالد ریگان از افزایش عمده‌ ی نیروهای نظامی ایالات متحده، از جمله گسترش SEALها و سایر نیروهای ویژه حمایت کرد. با رشد جامعه‌ی عملیات ویژه، حرفه‌ی مک ریون نیز پیشرفت کرد.ویلیام اچ مک ریون مدرک کارشناسی ارشد خود را در دانشکده‌ی فوق لیسانس نیروی دریایی در مونتری، کالیفرنیا کسب کرد. او به عنوان دانشجوی برنامه‌ی امور امنیت ملی وارد این دانشگاه شده بود، اما به زودی نیاز به برنامه‌ی تحصیلات تکمیلی در عملیات‌های ویژه، نه فقط برای نیروی دریایی، بلکه در سراسر نیروهای مسلح را احساس کرد.

او به ایجاد برنامه‌ی درسی عملیات ویژه کمک کرد و اولین فارغ‌التحصیل این برنامه نیز شد. پایان‌نامه‌ی کارشناسی ارشد او، نظریه‌ی عملیات ویژه، در سال ۱۹۹۶ منتشر شد. این اثر بارها تجدید چاپ شده، به چندین زبان ترجمه شده و در سراسر جهان مورد مطالعه قرار گرفته است.مک‌ ریون علاوه بر تجربه‌ی فرماندهی و کار آکادمیک، سوابق چشمگیری از خدمت در پست‌های اداری نیز به دست آورد. شهرت مک ریون فراتر از نیروی دریایی و در سراسر جامعه‌ی عملیات ویژه گسترش یافته بود. او به عنوان معاون فرمانده‌ی کل عملیات در فرماندهی عملیات ویژه‌ی مشترک نیز منصوب شد.کاپیتان مک ریون به عنوان فرمانده‌ی گروه یکم جنگ ویژه‌ی نیروی دریایی، در تابستان ۲۰۰۱ یک تمرین سقوط آزاد ۱۰۰۰ فوتی را رهبری می‌ کرد.

در این زمان، حادثه‌ای رخ داد که به راحتی می‌توانست به قیمت جان او تمام شود. در حین سقوط آزاد، فردی که جلوتر از او بود، چتر نجات خود را خیلی زود باز کرد و مک ریون در حین باز شدن چتر نجات، به آن برخورد کرد. در این زمان او نیز چتر خود را باز کرد اما طی این عملیات آسیب بسیاری دید. عمل جراحی فوری توانست کمر و لگن شکسته‌ی او را ترمیم کند، اما مک ‌ریون پس از این حادثه مجبور شد ماه‌ها بی‌تحرک بماند.در سال ۲۰۱۴، دریاسالار ویلیام اچ مک ریون پس از ۳۷ سال خدمت در نیروی دریایی ایالات متحده، بازنشستگی خود را اعلام کرد. در ماه می همان سال، او در دانشگاه تگزاس در آستین سخنرانی‌هایی را ایراد کرد. زمانی که این سخنرانی‌ها در اینترنت منتشر شد، در عرض چند هفته میلیون‌ ها بیننده را به خود جذب کرد.

پس از آن، از مک ریون درخواست شد پست ریاست دانشگاه تگزاس را بپذیرد و انتصاب او به این سمت در ژانویه‌ی ۲۰۱۴ اعلام شد.ویلیام اچ مک‌ ریون در کتاب خود با عنوان تختخوابت را مرتب کن (۲۰۱۷)، موضوعات سخنرانی آغازین خود را گسترش داد. مک ‌ریون در این کتاب، درس‌های حرفه‌ای خود را به عنوان یک دریاسالار برای چالش‌های زندگی روزمره و کار به همگان ارائه داد. در روزهای پایانی سال ۲۰۱۷، مک‌ ریون برنامه‌های خود را برای بازنشستگی از دانشگاه تگزاس در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد. در همان سال، او کتاب زندگی‌نامه‌ و خاطرات خود را به نام داستان‌های دریا: زندگی من در عملیات ویژه را نیز منتشر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *